دبير فدراسيون چوگان:
جمهوري آذربايجان ليگ و تيم چوگان ندارد
تهران - دبير فدراسيون چوگان گفت: جمهوري آذربايجان در حالي پرونده چوگان را براي ثبت جهاني به يونسكو ارايه كرده كه فاقد ليگ يا حتي تيم هاي چوگان است.
کدخبر : 80866212(3597688)
تاریخ مخابره :     ۱۳۹۲/۰۷/۲۸
زمان مخابره :     ۰۷:۴۲
سرویس خبر : ورزشي- فرهنگی- میراث فرهنگی و گردشگری- نهادها و سایر رشته ها-

به گزارش ايرنا، اجلاس كميته ميراث ناملموس سازمان آموزشي، علمي و فرهنگي ملل متحد(يونسكو) با هدف بررسي پرونده ميراث معنوي كشورهاي عضو حدود ۴۰ روز ديگر در دهه اول ماه دسامبر ميلادي به ميزباني جمهوري آذربايجان در باكو برگزار مي شود.
جمهوري آذربايجان قصد دارد بازي سنتي ايراني چوگان را در قالب پرونده اي به نام
«چووقان بازي سنتي با اسب در منطقه قره باغ» در اين اجلاس ثبت كند كه نگراني و اعتراض دوستداران ميراث فرهنگي ايران را برانگيخته است.
«حجت الله دهخدايي» دبير فدراسيون چوگان روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگي ايرنا در اين باره گفت: جمهوري آذربايجان فاقد ليگ و حتي تيم چوگان است اما اقدام به وارد كردن اسب و جذب بازيكن از ساير كشورها پرداخته است.
وي افزود: مسوولان اين كشور با صرف هزينه هاي فراوان، جشنواره و مسابقه چوگان برگزار مي كند و جوايز زيادي از جمله جايزه ۲۵۰ هزار يورويي به برندگان پرداخت مي كند تا اعلام كند كه اين بازي متعلق به آذربايجان است.
دبير فدراسيون چوگان درباره اينكه گفته مي شود اين بازي در ايران وضعيت خوبي ندارد، گفت: در ايران باشگاه هاي متعددي در زمينه چوگان فعال هستند كه مي توان به باشگاه هاي نيروي زميني، قصر فيروزه، كانون چوگان البرز و نقش جهان اصفهان اشاره كرد.
وي با يادآوري اينكه براي هر تيم چوگان ۴ بازيكن نياز است، توضيح داد: اكنون ۱۲۰ بازيكن چوگان در ايران به اين بازي مي پردازد و مي توان گفت كه حدود ۳۰ تيم چوگان داريم كه سه تيم سهم زنان از اين ورزش است.
دبير فدراسيون چوگان درباره اينكه چرا اين ورزش داراي ليگ سراسري در ايران نيست، گفت: از آنجا كه همه استان ها فاقد تيم چوگان هستند، نمي توان به مفهوم واقعي ليگ چوگان راه اندازي كرد.
دهخدايي مشكل اصلي در فراگير شدن اين ورزش و بازي را نبود زمين مناسب براي بازي چوگان دانست و تاكيد كرد: زمين بازي مورد نياز چوگان هشت برابر زمين فوتبال است و زمين و اسب زيرساخت هاي اصلي اين ورزش هستند به گونه اي كه بدون داشتن اين دو عامل، نمي توان به اشاعه آن فكر كرد.
وي در عين حال توضيح داد: بسياري از استان ها خواهان تشكيل هيات هاي چوگان هستند اما صرف داشتن هيات هاي ورزشي بدون برخورداري از زمين و اسب نمي توان چوگان را گسترش داد.
دهخدايي درباره اينكه فدراسيون چوگان چه تمهيداتي را براي توسعه اين ورزش در استان ها در دستور كار دارد، گفت: استان هاي متقاضي بايد زمين مورد نياز اين ورزش را به ادارات كل ورزش و جوانان معرفي كنند تا فدراسيون بتواند با استفاده از اعتبارات خود آن را چمن كند.
وي مشكل عمده را در نبود زمين مناسب عنوان كرد و افزود: وقتي زمين مناسب چوگان نباشد حتي در صورت وجود اسب، نمي شود ورزش را توسعه داد.
دبير فدراسيون چوگان به مشكلات پيش روي اين ورزش اشاره و تاكيد كرد: براي نمونه قرار بود در استان قزوين زميني به مساحت ۱۱ هكتار طبق مصوبه سفرهاي استاني دولت در سال ۸۷ در اختيار اين ورزش قرار گيرد اما هنوز اجرايي نشده است.
دهخدايي به ذكر مثالي اشاره كرد و ادامه داد: در اصفهان نيز طبق مصوبه سفر استاني هيات دولت قرار بود از سال ۱۳۸۴ به بعد زميني به مساحت ۵۵ هكتار به چوگان اختصاص يابد و هرچند مجوزهاي لازم از نهادهاي مرتبط اخذ شد اما به دليل تامين نشدن بودجه، اين مجوزها نيز باطل شدند.
وي گفت: اين در حالي است كه اصفهان مهد چوگان ايران و جهان شناخته مي شود و ميدان نقش جهان در گذشته و از زمان تيموريان محل بازي چوگان بود و در زمان صفويه نيز اين رونق ادامه يافت.
دبير فدراسيون چوگان در ادامه با يادآوري اينكه سابقه چوگان در ايران به ۶۰۰ سال قبل از ميلاد مسيح مي رسد، گفت: در تاريخ مكتوب نيز آثار قابل قبولي درباره سابقه چوگان در ايران وجود دارد.
دهخدايي تنگ چوگان در بيشاپور كازرون را مستند ديگر ايرانيان براي بازي چوگان عنوان كرد و گفت: در ايران حدود هشت روستا چوگان نام دارند و بيش از ۱۲ هزار بيت شعر فارسي درباره چوگان گفته شده است.
وي تاكيد كرد: همه شاعران فارسي زبان از چوگان، گوي و ميدان سخن به ميان آورده اند و اصطلاحات اين بازي حتي قبل از رودكي و از زمان حلاج تا سده اخير و در اشعار حضرت امام خميني(ره) رايج بوده است.
دبير فدراسيون چوگان ادامه داد: در قرن هجدهم ميلادي انگليسي ها بازي چوگان را از ايران به هند به عنوان يكي از مستعمرات خود بردند و اين بازي در آنجا متداول شد به گونه اي كه هنوز هم باشگاه چوگان كلكته در اين كشور فعال است.
دهخدايي با بيان اينكه چوگان در زبان لاتين با عنوان بازي پولو شناخته مي شود، گفت: با وجود سلطه استعمار انگليس بر هند، اين بازي در هندوستان به عنوان چوگان كه عنوان ايراني آن است، شناخته مي شود.
وي سابقه بازي چوگان در هند را حدود ۲۰۰ سال عنوان كرد و توضيح داد: با اين همه، اين بازي از ۶۰۰ سال قبل از ميلاد مسيح در ايران رايج بوده است.
به گفته وي، انگليسي ها، چوگان را از ايران به انگليس بردند و بعدها به فهرست بازي هاي المپيك راه يافت اما به دليل نبود زيرساخت هاي توسعه اين بازي در كشورهاي مختلف، از المپيك كنار گذاشته شد.
دهخدايي درباره اينكه چوگان در كدام يك از كشورها رواج بيشتري دارد، گفت: آرژانتين در صدر كشورهايي است كه به بازي چوگان توجه دارد و باشگاه هاي متعددي در اين كشور راه اندازي شده كه به طور حرفه اي اين بازي را دنبال مي كنند.
دبير فدراسيون چوگان درباره موانع توسعه اين بازي در ايران اظهار داشت: اكنون هفت زمين چمن چوگان در ايران وجود دارد كه كمتر از پنج درصد از هزينه آن را دولت تقبل كرده و بيشتر دوستداران فرهنگ و چوگان براي حفظ آن هزينه كرده اند.
وي به بيانات رهبر معظم انقلاب درباره اين بازي سنتي اشاره كرد و گفت: ايشان در بيانات خود از چوگان به عنوان بخشي از فرهنگ و اصالت اين سرزمين نام برده و از مسوولان خواسته اند كه اين بازي را در بين مردم احيا كند.
دهخدايي تاكيد كرد: احياي اين ورزش و توسعه آن نيازمند اراده ملي بين مسوولان و مردم است تا به جايگاه واقعي خود بازگردد.
وي با بيان اينكه ثبت چوگان به نام آذربايجان مانند آن است كه فرزندي را در مقابل مادرش سر ببرند،گفت: از سال ها پيش فدراسيون چوگان بيش از ۱۰ نامه به مسوولان سازمان هاي تربيت بدني و ميراث فرهنگي نوشت اما حتي يك پاسخ هم دريافت نكرد.
دبير فدراسيون چوگان تاكيد كرد: در گذشته چين و قطر دنبال ثبت چوگان به نام خود بودند كه اقدامات آنها خنثي شد و اكنون نوبت جمهوري آذربايجان است كه اين بازي را از آن خود كند.
دهخدايي، چوگان را گوهر يكدانه اي توصيف كرد كه دنيا ارزش آن را مي داند و دنبال تصاحب آن است اما ايراني ها كه صاحب آن هستند، قدر آن را نمي دانند.
فراهنگ(۴)**۲۰۲۵

ارسال نظر
نام فرستنده :  
ایمیل فرستنده :  
نظر :
 
نظرات ارسال شده