توده شش كيلويي به روش لاپاراسكوپي در تبريز برداشته شد
تبريز- توده بزرگ شش كيلويي خوش خيم رحم (فيبروم) به روش جديد جراحي كم تهاجمي (لاپاراسكوپي) از يك بيمار در بيمارستان شمس تبريز برداشته شد.
کدخبر : 80835413(3557896)
تاریخ مخابره :     ۱۳۹۲/۰۷/۰۶
زمان مخابره :     ۱۱:۴۵
سرویس خبر : استانها- علمی- پزشکي- علمي-

جراح و متخصص بيماري هاي زنان و زايمان روز شنبه به خبرنگار ايرنا گفت: فيبروم رحمي شايع ‌ترين تومور خوش خيم رحم در سنين باروري بوده و از عضله جدار رحم منشا مي‌گيرد.
دكتر ليدا حيدري افزود: در اين عمل كه پنج ساعت به طول انجاميد، كانون فيبرومي در موقعيت ساب سروزال بوده و ابعاد توده ۲۲۴ در ۱۴۸ در ۱۴۲ ميليمتر در ناحيه فوندال تا اپي گاستر قرار داشت كه از رحم دختر ۳۳ ساله اي برداشته شد.
وي گفت: لاپاراسكوپي، روش جديد جراحي كم تهاجمي است كه عوارض كمتري نسبت به عمل جراحي باز براي بيمار دارد و تمام اعمال جراحي زنان از قبيل هيستركتومي‌ و ميومكتومي را مي توان با اين روش انجام داد.
اين فلوشيپ نازايي اظهاركرد: فيبروم در اكثر موارد شباهت كاملي به نسج معمولي عضلاني رحم دارد و به ابعاد مختلف و در يكي از سه لايه رحم مي‌تواند قرار بگيرد كه روش تشخيص آن معاينات پزشكي توسط متخصص، سونوگرافي، سي تي اسكن و ام. آر. آي است.
دكتر حيدري ادامه داد: هرچه اندازه فيبروم بزرگ ‌تر باشد علايم بيشتري را ايجاد مي‌كند و بسته به اين‌ كه در چه قسمتي از رحم قرار گيرد اين علايم متفاوت است.
وي افزود: اگر فيبروم در درون حفره رحمي رشد كند، شايع‌ ترين علامت آن خونريزي ‌هاي شديد ماهانه و حتي بين سيكل‌ هاي عادت ماهانه است كه منجر به كم خوني شده و با درد در ناحيه زير شكم و كمر نيز همراه مي شود.
وي گفت: اگر فيبروم به طرف سطح خارجي رحم رشد كند مي‌تواند بر ارگان‌ هاي اطراف مثل مثانه، روده بزرگ و مجاري ادراري فشار بياورد.
دكتر حيدري اظهاركرد: در ابعاد كوچك و بخصوص فيبروم‌ هايي كه به سطح رحم نزديك‌ ترند ممكن است علامتي نداشته باشند و بيمار سال‌ ها بي‌ خبر از فيبروم زندگي كند.
وي ادامه داد: يكي از روش هاي درمان، دارويي است كه در آن از داروهايي كه اثرات ضد استروژني دارند، استفاده مي‌شود و اين درمان موقتي است و با قطع داروها رشد فيبروم دوباره آغاز شده و علايم بيماري برمي‌گردد و همچنين اين داروها عوارضي چون پوكي استخوان به همراه دارند.
اين فلوشيپ نازايي با اشاره به اينكه روش ديگر درمان فيبروم‌ جراحي باز و يا لاپاراسكوپي است، اظهاركرد: لاپراسكوپي به دليل ايجاد چسبندگي كمتر، بهبودي سريع ‌تر، درد بسيار كمتر پس از عمل، منظره ظاهري زيباتر، بازگشت سريع‌ تر به زندگي روزمره و بخصوص در بيماراني كه خواهان باروري هستند به دليل دستكاري حداقل در اطراف لوله‌ها و تخمدان‌ها بر جراحي‌هاي باز ارجحيت دارد.
وي اضافه كرد: نسبت به شدت و نوع جراحي بيمار پس از لاپاراسكوپي به مدت شش الي ?? ساعت بستري مي شود و فرد با عوارض كمتري مي تواند در آينده تحت عمل سزارين و يا ساير اعمال جراحي قرار گيرد.
دكتر حيدري با اشاره به روند پرشتاب پيشرفت هاي عرصه پزشكي خاطرنشان كرد: پيش بيني مي شود در آينده نزديك تمام اعمال جراحي از طريق لاپاراسكوپي و به صورت كم تهاجمي انجام شود.
۶۱۲۰/۵۸۷/ ۱۶۴۵

ارسال نظر
نام فرستنده :  
ایمیل فرستنده :  
نظر :
 
نظرات ارسال شده